Hledat Košík0 Rychlá Účet
CZ
SK EN
Menu

Nejlepší Rulandské na světě je ze Znovínu Znojmo. Rulandské bílé z viniční tratě Weinperky získalo titul absolutního šampiona na mezinárodní soutěži Mondial des Pinots 2021 ve Švýcarsku!

Znojmo, Sierre - Vína Znovínu Znojmo opět potvrdila, že patří k mezinárodní špičce. Koncem září 2021 fantasticky uspěla na prestižní světové soutěži vín Mondial des Pinots ve švýcarském Sierre, která je jedinou soutěží vín na světě zaměřenou pouze na vína vyrobená z odrůd rodiny Pinotů (v tuzemsku známé jako rulandské). Rulandské bílé ročníku 2018 z viniční trati Weinperky, vinařská obec Miroslav získalo velkou zlatou medaili, nejvyšší hodnocení a titul absolutního šampiona soutěže. Toto víno porazilo i červené a šedé Pinoty z nejvyhlášenějších vinařských oblastí. Zlatou medaili pak mezinárodní porota přidělila i Rulandskému šedému ročníku 2019 z vinice Dívčí vrch ve Strachoticích

Doslova hvězdou letošního ročníku Mondial des Pinots bylo polosladké Rulandské bílé ve výběru z hroznů ročníku 2018, č. š. 8365, z viniční trati Weinperky, vinařská obec Miroslav. „V soutěži to bylo poprvé, kdy Rulandské bílé získalo hned několik ocenění. Pinot z produkce společnosti Znovín Znojmo získal nejen velkou zlatou medaili a titul nejlepšího Rulandského bílého, ale také ocenění nejlepšího vína soutěže s výjimečným hodnocením 93,6 ze 100bodové stupnice,“ vypočetla technická ředitelka soutěže Emeline Zufferey.

1618

V konkurenci více než tisícovky vzorků od 335 producentů z dvaceti zemí světa je to pro Znovín i Českou republiku mimořádný úspěch. „Získat titul šampiona a jednu z desíti udělených velkých zlatých medailí na prestižní soutěži vín světového formátu, která je velmi úzce zaměřená na jednu z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných odrůd na světě, to se skutečně podaří jen zcela výjimečně,“ těšilo sommeliera Znovínu Znojmo Martina Šmída.

Další znovínské víno, které mezinárodní porota ověnčila, tentokrát zlatou medailí, je polosuché Rulandské šedé v pozdním sběru ročníku 2019, č. š. 9316 z vinice Dívčí vrch ve Strachoticích, tedy moderní víno z řady kulatých Pinotů π-3,14, vyrobených za pomocí kryomaceračního naležení rmutu. Znovín Znojmo tato vína produkuje ve spolupráci s Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy v Praze.

1614Sommelier Znovínu Znojmo, Martin Šmíd (první zleva), s paní Nathalie Franzé, projektovou manažerkou soutěže Mondial des Pinots a panem Michaelem Balmerem, šéfem soutěže Mondial des Pinots. Foto: Mondial des Pinots/Valentin Flauraud

Podle Martina Šmída dokáží moravské Pinoty, zvláště ty ze Znojemska, konkurovat ostatním zemím a rozvinout svůj potenciál. „Ten je spojený s mnohdy naprosto ideálním terroir, ale i mikroklimatem na jednotlivých viničních tratích,“ objasnil sommelier Znovínu Znojmo.

Důležitou roli sehrávají i bohaté zkušenosti znovínských vinohradníků a sklepmistrů. „Oni dokonale znají a ovládají své řemeslo. Bez jejich vnímavého přístupu se jen stěží narodí velké a krásné víno,“ dodal Martin Šmíd.

1619Konkrétně na těchto vítězných Pinotech má zásadní podíl i sklepmistr Radomír Hodeček s týmem ze sklepa v Jaroslavicích. „Je dobrou zprávou, že tyto skvostné moravské Pinoty mají velké úspěchy. Jsem rád, že jsme si potvrdili a ukázali světu výjimečnost rulandských vín z naší malé země v samém srdci Evropy,“ těšilo Radomíra Hodečka.

1613Sommelier Znovínu Znojmo, Martin Šmíd (vpravo), přebírá ocenění pro znovínská vína na mezinárodní soutěži Mondial des Pinots 2021 ve Švýcarsku z rukou prezidenta pořádající agentury Vinea, Bertranda Savioze. Foto: Mondial des Pinots/Valentin Flauraud

Martin Šmíd navštívil Mondial des Pinots v roli hodnotitele. „Soutěž patří do elitní skupiny osmnácti nejprestižnějších konkurzů vín. Vína hodnotí špičkové osobnosti z branže, i proto má zisk jakékoliv medaile velkou hodnotu. Přičteme-li k tomu všemu ještě švýcarskou preciznost s důrazem na detail, je úspěch znovínských vín ještě zářivější,“ řekl Martin Šmíd.

Obě oceněná vína můžete zakoupit na našem e-shopu znovin.cz.

Informace pro účastníky Putování po vinicích 2024 zavřít
Akční nabídka zavřít
Potvrzení
Kliknutím na tlačítko níže potvrzujete,
že je Vám více než 18 let.
Potvrdit