Hledat Košík0 Rychlá Účet
CZ
SK EN
Menu

Víno a turistika

Překvapuje vás, že někteří členové britského Sunday Times Wine Clubu znají dobře Šobes nebo Havraníky? Navštivte tyto známé vinice sami a vytvořte si vlastní názor. V obci Havraníky přímo na vinařské trati „Staré vinice“ vás v letních měsících čeká v malém stánku občerstvení-sklenička dobrého vína.
Malebnými vinicemi Znojemska můžete projíždět na kole, některé trasy jsou vhodné také pro pěší turistiku. Ideální možnosti nabízí Znojmo pro skupiny nebo pro školní kolektivy. Víte, že od dubna můžete nasednou na turistický vláček? Společnost Znovín Znojmo se sídlem v Šatově podporuje znojemskou radnici, která provozuje tuto pro turisty zajímavou atrakci.

Vše o turistických aktivitách společnosti Znovín Znojmo naleznete v sekci Akce a turistika.

Znojmo je opravdu jedno z nejoblíbenějších míst na jižní Moravě, jeho pohostinnost oceňují i turisté z Rakouska. Ve Znojmě navštivte rozhodně rotundu Svaté Kateřiny s dochovanou freskovou výzdobou. K jedinečným památkám patří podzemní chodby - unikátní labyrint, jehož 30 km dlouhé chodby vedou i ve čtyřech patrech nad sebou. Z podzemí pak vystupte na blízkou radniční věž. Při dobré viditelnosti spatříte Pálavské vrchy, výjimečně i vrcholky Alp.

Při procházce městem lehce najdete útulnou prodejnu Znovínu Znojmo. Nachází se na ulici Horní Česká. Láhev jako suvenýr jistě nezklame, v nabídce najdete i lákavá dárková balení. Pro milovníky vína nabízí Znojmo další nevšední zážitek - monumentální Loucký klášter. Právě odtud bude vyjíždět výše zmíněný kolový vláček, zde se také nachází zajímavé vinařsko-bednářské muzeum.

V útrobách Louckého kláštera zraje více než 500.000 lahví. Prohlídka je spojena s příjemnou degustací. Opět zde najdete také prodejnu, která nabízí široké spektrum produktů společnosti Znovín. Zahraniční návštěvníci Louckého kláštera oceňují jeho historickou hodnotu a atmosféru města a jeho starobylých uliček a staveb a přidávají ke kladům současnou vysokou úroveň vinařství. Mnozí z nich srovnávají zážitky ze Znojma se svými nejlepšími vinařskými zážitky z Francie nebo jiných vinařských zemí.

Pokud vás lákají legendy a tajemný svět zázraků navštivte obec Hnanice. Místní kostel Svatého Wolfganga má významné místo v registru jihomoravských památek. Podle pověsti sem přicházeli poutníci, aby se omyli v zázračných uzdravujících vodách chrámové studánky. Právě tento motiv najdete na etiketě vína Dan Ermite. Není to náhodou. Víno, podobně jako zázračný pramen, má léčivé účinky. A tentokrát vědecky prokázané. Zvýšený obsah resveratrolu v tomto víně chrání před kardiovaskulárními chorobami. Resveratrol podle profesora MUDr. Jana Školoudíka má prokázané účinky antimutagenní, antioxidační a protizánětlivé – tyto závěry zazněly na brněnské konferenci Víno a zdraví.

Přímětický Křížový sklep může posloužit jako další vinařský tip. Obec Přímětice je dnes součástí Znojma, a proto jeho návštěva není časově náročná je ovšem třeba si předem dohodnout přesný čas návštěvy na tel. čísle 515 225 014 s panem Drozdem.

Křížový sklep patří k největším sklepům tohoto typu na světě. Je zajímavé, že podobně velký sklep se nachází v Jihoafrické republice. Obrovský sklep je propojený s Hotelem N. Hlavní chodba je 110 metrů dlouhá a téměř 10 metrů široká. Rameno kříže měří 56 metrů. Unikátní je zde i akustika, kterou ocenil i známý dirigent Rafael Kubelík. Mimořádné akustické vlastnosti tzv.“jezuitského telefonu“ má možná na svědomí trojitá sklepní klenba, která rovněž zajišt´uje dokonalou tepelnou izolaci. Vína zde zrají v teplotě, která nekolísá a je také pro uchovávání vína ideální.

Závěr svých cest po Znojemsku můžete zhodnotit v Moravském sklípku. Na jídelním lístku najdete kromě masových a zeleninových jídel také ryby. Samozřejmě můžete ochutnat také známé znojemské okurky. Běžnou degustaci několika vzorků vín v prostorném sklepě je možné objednat kdykoliv. Tematické speciální ochutnávky vín mezi sedmou a devátou hodinou večerní doporučujeme všem milovníkům vín a to poslední středu v měsíci.
Na tzv. Naučné vinici za Moravským sklípkem v Šatově bylo vysazeno 19 starých odrůd révy vinné, které se kdysi pěstovaly v Čechách i na Moravě. Patří mezi ně například Prachtraube, které je základem populární odrůdy Muškát moravský, Ryzlink červený nebo Veltlínské modré (lidově Modrý Janek). Malé množství vína z těchto unikátních odrůd se bude prodávat pod značkou „Oldies“.

Výlet na Znojemsko tedy nabízí kromě bohaté historie také možnost vychutnat si celé spektrum bílých i červených vín vyrobených moderní technologií, což ve spojení s krásným počasím jistě bude regenerovat vaše síly.

Další podrobné informace obdržíte v KATALOGU SLUŽEB A INFORMACÍ SPOLEČNOSTI ZNOVÍN ZNOJMO.
Katalog Vám na požádání také zašleme (tel. 515 221 656) nebo na na www stránkách v sekci Akce a turistika.

Vladimír Moškvan: Víno a turistika

Akční nabídka zavřít
Speciální kolekce a unikátní vína zavřít
Potvrzení
Kliknutím na tlačítko níže potvrzujete,
že je Vám více než 18 let.
Potvrdit