Hledat Košík0 Rychlá Účet
CZ
SK EN
Menu

Vyhlídka na Šobes zpřístupněna

Od 9. září 2014 mohou turisté v Národním parku Podyjí navštívit novou vyhlídku nad unikátní údolní lokalitou nedaleko Hnanic zvanou Devět mlýnů.

Ministr životního prostředí Richard Brabec a ředitel NP Podyjí Tomáš Rothröckl při slavnostním otevření vyhlídky Devět mlýnů s výhledem na Šobes

Od nedalekého hotelu v Hnanicích, kde je parkoviště, se na ni dostanou po nově vyznačené zelené trase, stejně tak se k ní dostanou i z druhé strany do obce Havraníky – Havranického vřesoviště po zelené trase, kterou nově vyznačil Klub českých turistů.

Příprava a realizace nové turistické trasy a vzhledově zdařilá vyhlídka od architekta Jaroslava Krejčího stála zhruba 200 000 Kč a byla hrazena z rozpočtu Správy Národního parku Podyjí. Vlastní místo nabízí atraktivní výhled na proslavenou vinici Šobes v srdci parku.

Turisté toto až mystické místo navštěvovali již v dávné historii, jak o tom svědčí např. obraz od italského malíře Monsorna z roku 1820, právě turisty obdivujícími věhlasnou vinici Šobes. Otevření nové turistické trasy a vyhlídky na Šobes se zúčastnili mino jiné ředitel Správy Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl a ministr životního prostředí Richard Brabec. Zde jsou slova ředitele Správy NP Podyjí.

„Při realizaci vlastní přípravy vyhlídky jsme postupovali tak, abychom turistům otevřeli zajímavý pohled na meandr řeky Dyje ve známém území bývalých mlýnů a protilehlou vinici Šobes, ale aby zároveň dále a více nedocházelo k poškozování této unikátní přírodní lokality. Je to náš konkrétní příspěvek k ochraně a regeneraci vzácného místa a rozvoji návštěvnické struktury zároveň.“

Ministr Brabec komentoval otevření: „Otevření této vyhlídky slouží jako dobrý příklad spolupráce místních podnikatelů a Správy Národní Parku. Návštěvníkům Podyjí se teď nabízí nový zajímavý turistický cíl, hoteliéři a podnikatelé si ale uvědomují přírodní výjimečnost a citlivost tohoto místa, proto ve společném memorandu přislíbili jeho využívání v rámci pravidel šetrného turismu.“

Na vyhlídce lze najít ohrožený koniklec velkokvětý a také křivatce českého, ale i vzácnou kudlanku nábožnou. Lokalita leží na třetihorních horninách vzniklých zvětráváním granodioritu v tropickém klimatu.

Na vyhlídku vás těž dovede aplikace Národní park Podyjí pro zařízení s operačním systémem Android.

893

Informace pro účastníky Putování po vinicích 2024 zavřít
Akční nabídka zavřít
Potvrzení
Kliknutím na tlačítko níže potvrzujete,
že je Vám více než 18 let.
Potvrdit