Hledat Košík0 Rychlá Účet
CZ
SK EN
Menu

Neuburské

NeuburskéZkratka: Ng
Synonyma: Neuburger
Tradiční oblasti: Rakousko, Morava

Keř: bujného růstu
Listy: málo dělené, středně velké, třílaločné, s otevřeným řapíkovým výřezem
Hrozny: malé až střední, soudržné
Bobule: kulaté, žlutozelené, nesoucí na tlusté slupce tmavé tečkování

Stáří a původ: mladá odrůda, Rakousko
Odrůda pochází z Rakouska, kde se pěstuje pod názvem Neuburger. O jeho vzniku se vypráví, že réví této odrůdy bylo v šedesátých letech 19. století vyplaveno Dunajem na břeh u Oberarnsdorfu v oblasti Wachau. Réví nalezli vinaři Ch. Ferstl a F. Marchendl a vysadili jej v obci Arnsdorf do svých vinic. V roce 1872 vyrobili z první sklizně překvapivě dobré víno.
Podle současných poznatků genové analýzy se jedná o nahodilého křížence odrůd Veltlínské červené a Sylvánské zelené. Veltlínské červené je stará odrůda neznámého původu, která se dříve hojně pěstovala v Rakousku a na Moravě. V mnoha případech se stala výchozí odrůdou pro celou řadu dalších odrůd vzniklých samovolným křížením. Tak vznikly odrůdy Veltlínské červenobílé, Veltlínské červené rané, Rotgipfler i Zierfandler.

Období sklizně: od druhé poloviny září
Zrání hroznů je středně pozdní. Dužnina bobulí je slizká, velmi příjemné chuti, a proto hrozny lákají k přímé konzumaci.

Víno

Kvalita mladého vína bývá průměrná. Vyšší a zajímavější kvality je dosahováno ležením vína na lahvi. Víno se ležením zaplňuje a přibývá buketních látek červeného ovoce, zvyšuje se viskozita vína a vzrůstá sametový dojem v ústech. Dochuť vína je harmonická, neutrální a dlouhá. Z průměrného mladého vína se stává často přitažlivé, lahvově zralé víno neutrálního typu.

Barva: žlutá, u vyšších přívlastků zlatožlutá
Vůně: jemné aroma
Chuť: středně plná až plná, harmonická, hebká, viskózní, s nižším obsahem kyselin
Ve vůni a chuti můžeme hledat: ořechy, maliny, smetanu

Vhodnost ke skladování: dobrá

Stolování:
Neuburské výborně doprovází jídla s hustými omáčkami, pečenou drůbež nebo drůbeží paštiky. Hodí se i k vařeným masům, přírodní úpravě hovězího, k vydatnějším, ale neutrálním jídlům. Dále může doplňovat bílé sýry či zeleninové polévky.

Ryzlink Rýnský 2000 zavřít
Narozeninová kolekce vín zavřít
Potvrzení
Kliknutím na tlačítko níže potvrzujete,
že je Vám více než 18 let.
Potvrdit