Hledat Košík0 Rychlá Účet Menu

Meunier (Schwarzriesling, Mlynářka)

MeunierPůvodní pěstitelská oblast: Francie

Odrůda:

České synonymum je Mlynářka, podle intenzivně plstnatého vrcholku letorostů, který se tak zdá, jako by byl bíle zbarven. Současné genetické analýzy ukazují, že Mlynářka je původní burgundskou odrůdou, která vznikla z volně rostoucí révy lesní.

Víno:

Ve Francii se pěstuje výhradně v oblasti Champagne. Lisováním celých modrých hroznů, které jsou malé a mají malé bobule s málo zbarvenou slupkou, se získávají bílé mošty. Mladá bílá vína se spojují s víny ostatních odrůd, Pinot noir a Chardonnay, a připravuje se tak cuvée pro další kvašení na lahvích. Vína odrůdy Meunier, někdy označované jako Pinot meunier, nejsou tak plná jako Pinot noir. Jsou svěží, ale přitom zrají rychleji.
V Německu se pěstuje pod jménem Schwarzriesling, a to hlavně ve Württembersku, kde je součástí vín růžových pojmenovaných Schillerwein. Zde byla také vybrána mutace Mlynářky, která se rozšířila pod jménem Samtrot. Dává vína méně svěží, ale zato harmonická se sametovými tóny.

Stolování:

Růžová vína Mlynářky se hodí hlavně k předkrmům. Červená vína nejsou tak plná jako z Pinot noir a podávají se k pečenému masu a k sýrům s váraznější chutí.

Informace pro stávající zákazníky
Od 14. 1. 2020 dochází ke zjednodušení
našeho evidenčního zákaznického systému.

Věnujte prosím asi dvě minuty Vašeho času
ke kontrole Vašich údajů.
Více informací