Hledat Košík0 Rychlá Účet
CZ
SK EN
Menu

Naše vína po vstupu do EU

Co dnes považujeme za samozřejmost, nebylo ještě nedávno pro milovníky vín tak běžné. Máme na mysli široké spektrum vín z domácí i zahraniční produkce. Velké obchodní řetězce i útulné vinotéky se předhání v lákavých nabídkách a pro zákazníka se tak dobré víno stává dostupnější. Změnilo se něco po vstupu naší země do EU? Jak obstála naše vína v konkurenčním boji s víny doslova z celého světa? Je ještě brzy na podrobné analýzy, ale některé údaje již leccos napovídají.

„Ve srovnání s EU se můžeme pochlubit jedním zvláštním fenoménem - popíjení burčáku.“

První tři měsíce vybízejí ke krátkému hodnocení pozice českých vín na našem trhu. Na úvod předkládáme čtenáři několik údajů. Statistiky uvádí, že se u nás z tuzemských surovin vyrobí asi 500.000 hektolitrů vína. Ročně vypijeme asi 1.600.000. Zhruba 1.000.000 litrů se tedy dováží. Největší zájem o český trh mají obchodníci ze Španělska, Itálie a sousedního Rakouska. Tyto tři země se podílely za první tři měsíce třemi čtvrtinami objemu importovaného vína. Sudového vína bylo nejvíce dopraveno z Rakouska, Itálie a ze Španělska. Z dovezeného počtu 115.000 lahví byla polovina ze Španělska. Přestože se po vstupu do EU očekával zájem zákazníka o zahraniční produkci, tuzemská vína obstála. Podle odborníků se stále vyplatí koupě tuzemských vín pro jejich kvalitu.

První mladá vína se na trhu objeví již v listopadu. Objektivně však ročník 2004 budeme moci zhodnotit, až mladá vína v sudech a tancích prožijí prvních pár měsíců. Všichni se však shodují, že dnes dříve než kdykoliv jindy je velmi důležité surovinu zpracovat šetrným způsobem. A naši vinaři to umí. V oblasti technologie se mohou směle srovnat s evropskými kolegy. Šetrné lisování a řízení kvašení patří ke standardu kvalitních výrobců. Další výhodou našich vinařských regionů je tradičně dobrá kvalita hroznů. Často výrazně lepší ve srovnání s některými jižními oblastmi Evropy. A ze zdravých hroznů vyrobíte dobré víno. Rovněž poměr kyseliny a cukru je v dobrých ročnících v našich klimatických podmínkách ideální. A poslední ročníky si udržují opravdu vysoký standard. Proto také znalci doporučují pít vína tuzemská.

Novým prvkem u tuzemských vín bude označení jedné skupiny vín, která by měla oslovit širokou vinařskou veřejnost. První toto označení začne s největší pravděpodobností používat Znojemská vinařská oblast. Pro zákazníka to bude znamenat, že si koupí za příznivou cenu certifikované víno vždy dobré kvality.

Setkání vinařských odborníků v Louckém klášteře ve Znojmě, kde se nachází vynikající vinotéka a turisté mohou nastoupit na „turistický vinařský vláček“ , hodnotilo také vinařský turismus. Vinařskému turismu, který je oblíben i ve vinařských zemích EU, se začíná postupně dařit i v našich regionech. Výjezdy do vinic a ochutnávky vín přímo ve sklepích lákají tuzemské i zahraniční turisty.

Velké množství naučných stezek je na Znojemsku. Ohromný podíl na popularizaci vinařského turismu má v této oblasti společnost ZNOVÍN ZNOJMO a.s. se sídlem v Šatově. Zdejší atraktivní vinice v romanticky zvlněné krajině obdivuje stále větší množství návštěvníků.

Ve srovnání s EU se můžeme pochlubit ještě jedním zvláštním fenoménem. Popíjení burčákutradičně patří k podzimním radostem většiny milovníků vína. Letos jeho kvalitu ovlivnil i nový vinařský zákon, kde jsou stanovena pravidla pro jeho prodej i obsah alkoholu. Podle údajů vinařské inspekce se zvedla kvalita nabízeného burčáku ve srovnání s dřívějším obdobím a lze očekávat, že i v budoucnu bude burčák kvalitní, takže z kontrol i z konkurenčního boje bude těžit zákazník. Odborníci ví, že burčák z některých aromatických odrůd je zvláště atraktivní. Odrůdy Sauvignon nebo Tramín nádherně voní . Bohužel vinaři speciálně tyto odrůdy jako burčák nabízí jen výjimečně, protože je pro ně výhodnější z nich vyrobit kvalitní víno.

Věřme, že slovo kvalita se již stalo synonymem pro mnohá česká i moravská vína a přejme si, aby vinařský chytrý marketing vydobyl pro naše vína pevné místo v Evropě. Naši vinaři si to jistě zaslouží.

Vladimír Moškvan: Naše vína po vstupu do EU

Akční nabídka zavřít
Speciální kolekce a unikátní vína zavřít
Potvrzení
Kliknutím na tlačítko níže potvrzujete,
že je Vám více než 18 let.
Potvrdit