Co je Znovín Walking?

ZNOVÍN ZNOJMO, a.s. se sídlem v Šatově přichází s novým turistickým trendem, který se lavinovitě šíří do celého světa – k návratu k chůzi, která léčí. Znovín Walking vychází z všeobecně zaužívaného Nordic Walking, jenž má domov ve Finsku. V USA se jmenuje Pole Walking – chůze s pomocí holí, které klasickou chůzi povyšují na vysoce účinný trénink celého těla bez extra námahy a bez nároků na speciální vybavení.

230

Znovín Walking – chůze, která léčí má tyto přednosti

 • Walking je rekreační sport – chůze, která léčí a která získává stále větší popularitu.
 • Rozšiřuje stávající vinařský turistický program Znovínu.
 • Bylo sestaveno celkem 14 tras, z toho 7 lehkých a 7 středně těžkých.
 • Všechny trasy se nachází v jihozápadní části Znojemské vinařské podoblasti – mezi Znojmem a rakouskou hranicí.
 • Spojuje vinařskou turistiku s překrásnou scenérií Národního parku Podyjí.
 • Vytváří nespočet možností skloubení jednotlivých tras.
 • Doporučené trasy se většinou nachází mimo veřejné komunikace. Trasy těsně u Národního parku Podyjí využívají stávajícího turistického značení. Trasy v okolí „železné opony“ jsou nově vytyčené.
 • Provoz je coloroční kromě stánků na vinici, které jsou mimo sezónu uzavřené.
 • Na cestách potkáte historické zajímavosti, „železnou oponu“, vojenská opevnění, kapličky i tajemná místa.
 • Na trasách naleznete dostatek gastronomických i ubytovacích zařízení různých cenových kategorií.
 • Přímo se nabízí využití dalších sportovních aktivit a regenerace v zařízeních, která jsou na trasách umístěna.

Co potřebujete k ZNOVÍN WALKINGU

 • speciální hole; při jejich opření o zem by lokty měly tvořit pravý úhel. Poutkem i hrotem připomínají hole lyžařské; hrot se využívá pro chůzi v terénu, při chůzi na tvrdém povrchu se na něj nasazuje gumová botička. Hůlky se vyrábí buď pevné anebo teleskopické, tedy výškově nastavitelné; existují i batůžky se zvláštními úchyty pro hole
 • pohodlné oblečení
 • sportovní obuv
 • k nepovinné výbavě patří pulsometr a krokoměr; abyste mohli odhadnout svůj výkon, kroky na všech trasách jsme spočítali za vás.

Víte že...?

…se do chůze ZNOVÍN WALKING zapojuje 90 % svalů celého těla? Posilujete nejen svaly horních a dolních končetin, ale i svaly krční, ramenní, mezilopatkové, bederní a hýžďové. Zlepšuje se tak nejen pohyblivost páteře, ale i správné držení těla.

…při pravidelném tréninku je ZNOVÍN WALKING ideální způsob jak se vypořádat s přebytečnými kilogramy? Pohyb s holemi totiž oproti běžné chůzi výrazně zvyšuje výdej energie a spotřebu kalorií. Lidé s nadváhou díky holím tolik nezatěžují klouby a i v terénu se cítí jistější a stabilnější.

Pro začátečníky

V ideálním případě by zdravý člověk měl denně ujít přibližně 6 – 7 kilometrů. Pokud se vám to zdá moc, počítejte s námi: při průměrné rychlosti čtyři až pět kilometrů za hodinu to znamená 10 – 12 000 kroků.

Výsledkem je hodina a půl pohybu – a to není tolik. Tak proč nezačít třeba na kratších trasách kolem Šatova? Okruhy měří od 6 do 12 kilometrů a dají se libovolně kombinovat, zkracovat či naopak prodlužovat. Trasy využívají stávajícího značení, ale zejména v okolí Šatova jsou značeny nově. Zavedou vás k řadě zajímavých míst pod Znojmem na bývalé „železné oponě“, ve vinařské obci Šatov a jejím bezprostředním okolí; namátkou uveďme třeba Moravský sklípek s vinicí starých odrůd a labyrintem sklepení s privátními vinnými archivy, Malovaný sklep, pěchotní srub Zahrada, hnanický kostel sv. Wolfganga, havranické vřesoviště, viniční tratě včetně věhlasné vinice Šobes i Svatý kámen, prastaré kultovní místo s vyznačenými geomantickými zónami. Trasy vesměs začínají u hotelu Happy Star v Hnanicích nebo u vlakového nádraží v Šatově – takže zbývá jen obout pohodlné sportovní boty, vzít batůžek a vyrazit.

Pro pokročilé

Delší trasy měří dvanáct až třicet kilometrů a vycházejí od Louckého kláštera ve Znojmě nebo od hnanického hotelu Happy Star.

Trasy využívají stávajícího značení v Národním parku Podyjí a okolí. Kromě většiny míst, která už znáte z kratších okruhů, se tentokrát podíváte na Kraví horu nebo ke Znojemské přehradě a vyhlídce Králův stolec. Zavedeme vás i do nezkrocené přírody Národního parku Podyjí – třeba k Sealsfieldovu kameni s vyhlídkou do údolí řeky Dyje, k malebné vinici Šobes, na havranické vřesoviště a na ochutnávkový stánek na „Starých vinicích“ v Havraníkách. Trasy se dají libovolně kombinovat, zkracovat, či naopak prodlužovat.

Ocenění

S projektem Znovín Walking – chůze, která léčí, jsme se zúčastnili několika tuzemských soutěží a obdrželi jsme diplom za 2. místo v soutěži TOURPROPAG v kategorii podnikatelská propagační tiskovina a 3. místo v soutěži Ceny portálu Kudy z nudy v podkategorii Pěší turistika.

Na seznam tras Znovín Walking


V roce 2008 byl tištěný materiál "Znovín Walking" podpořen z Regionálního operačního programu NUTS 2 Jihovýchod částkou 970 505,86,- Kč.

Potvrzení
Kliknutím na tlačítko níže potvrzujete,
že je Vám více než 18 let.
Potvrdit