Hledat Košík0 Rychlá Účet
CZ
SK EN
Menu

Hrady a zámky na Dyji v blízkosti Znojma

V Podyjí se nachází řada pozoruhodných hradů a zámků: Bítov, zříceniny Cornštejna, Frejštejna a Nového Hrádku s jedinečnou vyhlídkou na meandrující řeku, pohádkově krásný zámek Vranov nad Dyjí nad stejnojmenným městečkem, na rakouské straně pak hrady Hardegg a Kaja. Všechny jsou přístupné veřejnosti.

Zámek Vranov nad Dyjí – pohádkový zámek asi 20 km od Znojma

Předchůdcem vranovského zámku byl hrad, založený na strmém ostrohu nad řekou Dyjí nejpozději v 11. století coby součást podyjské obranné soustavy. Na stejném místě pak nechal koncem 17. století rod Althannů vybudovat nádherné barokní sídlo, jehož nejcennější části projektoval vynikající rakouský architekt J. B. Fischer z Erlachu.

Vranov nad Dyjí

Dominantou zámeckého areálu je vedle kaple Nejsvětější Trojice zejména umělecky mimořádně hodnotný Sál předků, jehož kopuli zdobí freska J. M. Rottmayra. Prohlídková trasa bohatě zařízenými zámeckými interiéry dokumentuje kulturu šlechtického bydlení konce 18. a celého 19. století. Sály doplňuje soudobá kamenina z místní keramické manufaktury, která svou výrobou napodobovala známou anglickou značku Wedgewood. Vranov si oblíbili čeští filmaři; natáčela se tu například pohádka Nesmrtelná teta a romantický film Andělská tvář nebo film Triple X s americkým hercem Vin Dieslem. V posledních letech je také velmi oblíbená prohlídka zámku spojená s plavbou výletní lodí po nedaleké Vranovské přehradě, někdy také nazývané „Moravským Jadranem“ s ochutnávkou vín.

Více informací na http://www.vranovagency.cz/.

Bítov – unikátní sbírka vycpaných psů asi 25 km od Znojma

Na skalním ostrohu obtékaném ze tří stran řekou Želetavkou stojí jeden z nejstarších hradů naší země, který od 11. století chránil jižní hranici českého státu. Bítov, který se dnes zrcadlí ve vodách Vranovské přehrady, byl několikrát přestavován, naposled během 19. století rodem hrabat z Daunů. Tehdy vzniklo romantické novogotické sídlo s půvabnými interiéry, vyzdobenými jedinečnou kolekcí iluzivních maleb.

Bítov

Bizarní kouzlo Bítova dotváří početné sbírky vycpaných zvířat – upomínka na sběratelskou činnost posledního majitele, barona Jiřího Haase a jeho slavnou zoologickou zahradu, jednu z největších soukromých ZOO na kontinentě. Nejvyhledávanější je kolekce padesáti vycpaných psů nejrůznějších ras, největší toho druhu na světě vůbec, zapsaná v Guinessově knize rekordů. Rodiny s dětmi ocení vedle zoologické zahrady s množstvím drobných savců a dravých ptáků rovněž expozici hradních, lesních a vodních strašidel ve sklepení hradního pivovaru. Turistickou nabídku doplňuje i nevšední možnost dopravit se na hrad vodní cestou, a to pomocí jedné ze dvou výletních lodí, které brázdí hladinu Vranovské přehrady a nabízí úchvatné zážitky a pohledy.
Další ze zajímavých vyhlídek nabízí rozhledna Rumburak, kterou nechali v letech 2008 – 2009 postavit společně s rekreačním areálem manželé Pyskovi. Z výšky 504 metrů nad mořem uvidíte část Vranovské přehrady, rakouskou stranu hranice, vesničku Bítov, zříceninu hradu Cornštejn a za dobré viditelnosti několikrát v roce můžete spatřit předhůří rakouských Alp.

Více informací na http://www.lodnidopravavranov.cz/.

Informace pro účastníky Putování po vinicích 2024 zavřít
Akční nabídka zavřít
Potvrzení
Kliknutím na tlačítko níže potvrzujete,
že je Vám více než 18 let.
Potvrdit