Trasa č. 10 - Sealsfieldův kámen – Loucký klášter

Charakteristika trasy

Popis: Fascinující údolí řeky Dyje, lesy, stepi a vinice.
Doporučení: Všem, kteří chtějí spojit historii Louckého kláštera ve Znojmě s překrásnými panoramaty údolí řeky Dyje, vinicemi, havranickým vřesovištěm a lesy v Národním parku Podyjí.
Obtížnost: středně náročná trasa
Charakter trasy: asfaltové, polní a lesní cesty, vřesoviště, kamenité cesty

Body trasy čistý čas
chůze
(hod)
kroky km doporučená
doba zdržení
(hod.)
začátek trasy – Loucký klášter Znojmo
0,00 0 000 0,0
podél řeky Dyje ke znojemské přehradě, dřevěný most
0,45 3 857 2,7
po červené – Kraví hora, Konice, Popice, Havraníky – Staré vinice – stánek – degustace 2,36 10 424 7,3 0,30 symbol pohárku - viz. vysvětliky
dále po zelené – Havranické vřesoviště na Sealsfi eldův kámen
3,30 15 507 10,9
po žluté – znojemská přehrada – Loucký klášter – konec trasy
6,00 27 463 19,2 1,00 symbol pohárku - viz. vysvětliky

Zajímavosti trasy

  1. Loucký klášter – monumentální dílo obrovského kláštera založeného roku 1190 a zrušeného v roce 1784 Josefem II. Prohlídky, ochutnávky vín, prodej vín, turistický vláček, komfortní koupaliště.
  2. Restaurace U Obří hlavy – příjemné posezení v country stylové restauraci na břehu řeky Dyje.
  3. Kraví hora – zalesněný hřbet spojující Znojmo s Konicemi. Od Znojma nádherné vyhlídky a zajímavé rostlinstvo. Směrem ke Konicím viniční trať Kraví hora.
  4. Vrbkův kámen – pamětní deska v nádherné scenérii a vyhlídek na nejvyšším vrcholku Kraví hory. Byla postavená na památku velkého milovníka historie Znojma.
  5. Kaple Panny Marie Bolestné – kaple s pramenem pitné vody a posezením v prostředí stepních lad, vřesovišť a starých třešňových sadů, známé poutní místo, před kaplí zde stávala boží muka.
  6. Viniční trať Staré vinice v Havraníkách – s unikátními odrůdami a ochutnávkovým stánkem na okraji jedinečného havranicko-popického vřesoviště v Národním parku Podyjí s kaplí sv. Panny Marie Bolestné.
  7. Sealsfi eldův kámen – monumentální skalní stěna s vyhlídkou na údolí Dyje v Národním parku Podyjí, oblíbené místo spisovatele Charlese Sealsfi elda, rodáka z nedalekých Popic.
  8. Znojemská přehrada – postavená v roce 1963. Plní funkci zásobárny pitné vody pro město Znojmo a také vyrovnává nepravidelné odtoky z Vranovské přehrady. Na levém břehu je Eliášova skála s pověstmi opředenou kapličkou.

Vysvětlivky použitých symbolů

Z - doporučený začátek trasy
symbol pohárku - viz. vysvětliky - přibližná doba odpočinku, občerstvení nebo degustace vín na trase

< Předchozí trasaNásledující trasa >

Potvrzení
Kliknutím na tlačítko níže potvrzujete,
že je Vám více než 18 let.
Potvrdit