Trasa č. 12 - Údolím řeky Dyje

Charakteristika trasy

Popis: Cestou od Louckého kláštera ve Znojmě na unikátní vinici Šobes.
Doporučení: Všem, kteří chtějí spojit historii Louckého kláštera ve Znojmě s překrásnými panoramaty údolí řeky Dyje, vinicemi, havranickým vřesovištěm a lesy v Národním parku Podyjí.
Obtížnost: středně náročná trasa
Charakter trasy: asfaltové, polní a lesní cesty, vřesoviště, kamenité úseky

Body trasy čistý čas
chůze
(hod)
kroky km doporučená
doba zdržení
(hod.)
začátek trasy – Loucký klášter, Znojmo 0,00 0 000 0,0
podél řeky Dyje ke znojemské přehradě, dřevěný most 0,45 3 857 2,7
po žluté na Sealsfi eldův kámen 2,30 11 956 8,4
dále po žluté na první lávku – viniční trať Šobes – stánek (cesta Jaroslava Krejčího) 4,15 20 857 14,6 0,30 symbol pohárku - viz. vysvětliky
zpět – bývalý Gruberův mlýn, čerpací stanice, po modré do Havraníků, stánek viniční tratě Havraníky 5,30 27 597 19,3 0,30 symbol pohárku - viz. vysvětliky
po červené - Popice 6,00 27 597 19,3
Konice – Kraví hora – dřevěný most (pod přehradou) 7,20 33 706 23,6
Loucký klášter, Znojmo – konec trasy 8,00 37 563 26,3 1,00 symbol pohárku - viz. vysvětliky

Zajímavosti trasy

 1. Loucký klášter – monumentální dílo obrovského kláštera založeného roku 1190 a zrušeného v roce 1784 Josefem II. Prohlídky, ochutnávky vín, prodej vín, turistický vláček, komfortní koupaliště.
 2. Dřevěný most (pod přehradou) – ženijní most, důležitá spojnice pro turisty mezi Znojmem a Kraví horou.
 3. Znojemská přehrada – postavená v roce 1963. Plní funkci zásobárny pitné vody pro město Znojmo a také vyrovnává nepravidelné odtoky z Vranovské přehrady. Na levém břehu je Eliášova skála s pověstmi opředenou kapličkou.
 4. Sealsfi eldův kámen – monumentální skalní stěna s vyhlídkou na údolí Dyje v Národním parku Podyjí, oblíbené místo spisovatele Charlese Sealsfi elda, rodáka z nedalekých Popic.
 5. Kamenné moře – velmi zajímavé rozsáhlé svažité plochy balvanů vzniklé zvětráváním skalních masívů.
 6. Devět mlýnů – Papírna – zachovalý splav posledního z šesti mlýnů, které byly na řece Dyji postaveny. Na místě posledního byla později papírna a v její blízkosti postaven nyní zbořený hotel Gruber.
 7. Visutý most, takzvaná první lávka – jedna ze tří přes řeku Dyji. V roce 2002 ji strhla velká voda a o rok později byla obnovena.
 8. Vinice Šobes – historická vinice na úbočí skalního ostrohu v meandru řeky Dyje v Národním parku Podyjí. Jedna z nejkrásnějších a dle záznamů i v současnosti jedna z nejlepších evropských viničních tratí.
 9. Viniční trať Staré vinice v Havraníkách – s unikátními odrůdami s ochutnávkovým stánkem na okraji jedinečného havranicko-popického vřesoviště v Národním parku Podyjí s kaplí sv. Panny Marie Bolestné.
 10. Kaple Panny Marie Bolestné – kaple s pramenem pitné vody a posezením v prostředí stepních lad, vřesovišť a starých třešňových sadů, známé poutní místo, před kaplí zde stávala boží muka
 11. Kaplička Popice – kaple s posezením.
 12. Vrbkův kámen – pamětní deska v nádherné scenérii a vyhlídek na nejvyšším vrcholku Kraví hory. Byla postavená na památku velkého milovníka historie Znojma.
 13. Kraví hora – zalesněný hřbet spojující Znojmo s Konicemi. Od Znojma nádherné vyhlídky a zajímavé rostlinstvo. Směrem ke Konicím viniční trať Kraví hora.

Vysvětlivky použitých symbolů

Z - doporučený začátek trasy
symbol pohárku - viz. vysvětliky - přibližná doba odpočinku, občerstvení nebo degustace vín na trase

< Předchozí trasaNásledující trasa >

Potvrzení
Kliknutím na tlačítko níže potvrzujete,
že je Vám více než 18 let.
Potvrdit