Trasa č. 14 - Královská – Králův stolec – Loucký klášter

Charakteristika trasy

Popis: Velký okruh scenériemi Národního parku Podyjí mezi Znojmem a Šobesem.
Doporučení: Všem milovníkům delších vycházek, kteří chtějí v jednom dnu udělat mnoho pro zdraví při delší vycházce úchvatnou lesnatou i stepní krajinou Národního parku Podyjí, vinice Šobes, údolí řeky Dyje, vinice a dobré víno.
Obtížnost: středně náročná trasa
Charakter trasy: asfaltové, polní a lesní cesty, vřesoviště, kamenité úseky

Body trasy čistý čas
chůze
(hod)
kroky km doporučená
doba zdržení
(hod.)
začátek trasy – Loucký klášter, Znojmo 0,00 0 000 0,0
podél řeky Dyje ke znojemské přehradě, dřevěný most 0,45 3 857 2,7
Kraví hora – Konice – Popice – po červené 2,05 8 907 6,2
Havraníky – Staré vinice – stánek 2,30 9 966 7,0 0,30 symbol pohárku - viz. vysvětliky
Hnanice, čerpací stanice – bývalý Gruberův mlýn, viniční trať Šobes – stánek – po červené 3,45 16 706 11,6 1,00 symbol pohárku - viz. vysvětliky
rozcestí U Milíře – po červené 4,40 21 529 15,0
Nivky – Andělský mlýn – po žluté 6,00 29 363 20,5
Králův stolec – po zelené 6,25 31 359 22,0
pod přehradou Znojmo – restaurace U Obří hlavy 8,10 39 019 27,3 1,00 symbol pohárku - viz. vysvětliky
Loucký klášter – konec trasy 9,00 42 876 30,0

Zajímavosti trasy

 1. Loucký klášter – monumentální dílo obrovského kláštera založeného roku 1190 a zrušeného v roce 1784 Josefem II. Prohlídky, ochutnávky vín, prodej vín, turistický vláček, komfortní koupaliště.
 2. Železniční most přes Dyji – byl postaven v roce 1871 na trati Praha-Vídeň podle projektu prof. J. Brika. Je 220 m dlouhý a 48 m vysoký. V současné době po něm jezdí vlaky ze Znojma do Šatova a dále do rakouského Retzu.
 3. Kraví hora – zalesněný hřbet spojující Znojmo s Konicemi. Od Znojma nádherné vyhlídky a zajímavé rostlinstvo. Směrem ke Konicím viniční trať Kraví hora.
 4. Vrbkův kámen – pamětní deska v nádherné scenérii a vyhlídek na nejvyšším vrcholku Kraví hory. Byla postavená na památku velkého milovníka historie Znojma.
 5. Kaplička Popice – kaple s posezením.
 6. Kaple Panny Marie Bolestné – kaple s pramenem pitné vody a posezením v prostředí stepních lad, vřesovišť a starých třešňových sadů, známé poutní místo, před kaplí zde stávala boží muka.
 7. Viniční trať Staré vinice v Havraníkách – s unikátními odrůdami a ochutnávkovým stánkem na okraji jedinečného havranicko-popického vřesoviště v Národním parku Podyjí s kaplí sv. Panny Marie Bolestné.
 8. Kaplička sv. Wolfganga – zděná poklona a zastavení poutníka v úchvatné stepní krajině u viniční tratě s modrými odrůdami U Kapličky. Trať je podle této kapličky pojmenována.
 9. Visutý most – první lávka – jedna ze tří přes řeku Dyji. V roce 2002 ji strhla velká voda a o rok později byla obnovena.
 10. Gruberova studánka – název podle majitele zbouraného hotelu. Již staří Keltové uctívali studánky, kde sídlilo podzemní božstvo, Slované zas zde viděli víly, které krásným zpěvem volaly na hochy.
 11. Vinice Šobes – historická vinice na úbočí skalního ostrohu v meandru řeky Dyje v Národním parku Podyjí. Jedna z nejkrásnějších a dle záznamů i v současnosti jedna z nejlepších evropských viničních tratí.
 12. Rozcestí u Milíře – významná křižovatka turistických tras Národním parkem Podyjí.
 13. Andělský mlýn – poslední dochovaný mlýn na území Národního Parku Podyjí – zajímavá renesanční stavba z 16. století se sgrafi tovou výzdobou a barokní úpravou.
 14. Králův stolec – nádherná vyhlídka nad hladinou Znojemské přehrady, odkud roku 1683 polský král sledoval pochod vojsk na pomoc Turky obležené Vídni.
 15. Hradiště – velmi staré velkomoravské výšinné hradiště s mimořádnými archeologickými nálezy z poslední doby. Úchvatné výhledy na Znojmo, „Genus Loci“ místa i kláštera sv. Hippolyta.
 16. Znojemská přehrada – postavená v roce 1963. Plní funkci zásobárny pitné vody pro město Znojmo a také vyrovnává nepravidelné odtoky z Vranovské přehrady. Na levém břehu je Eliášova skála s pověstmi opředenou kapličkou.
 17. Restaurace U Obří hlavy – příjemné posezení v country stylové restauraci na břehu řeky Dyje.

Vysvětlivky použitých symbolů

Z - doporučený začátek trasy
symbol pohárku - viz. vysvětliky - přibližná doba odpočinku, občerstvení nebo degustace vín na trase

< Předchozí trasaNa seznam tras >

Potvrzení
Kliknutím na tlačítko níže potvrzujete,
že je Vám více než 18 let.
Potvrdit