Trasa č. 3 - vlakem za vínem

Charakteristika trasy

Popis: Romantika vesnice ve vinařském pohraničí na bývalé „želené oponě“ Historie, romantika, přírodní scenérie s vinicemi a vínem.
Doporučení: Pro ty, kteří chtějí přijet vlakem ať už z České republiky nebo z Rakouska a prožít ochutnávku znojemských vín, gastronomii a příjemnou procházku. Vhodné i pro rodiny s dětmi.
Obtížnost: lehká trasa
Charakter trasy: asfaltové a polní cesty

Body trasy čistý čas
chůze
(hod)
kroky km doporučená
doba zdržení
(hod.)
začátek trasy – nádraží Šatov
0,00 0 000 0,0
podél kolejí směr Unterretzbach, Retz – Viniční trať Peklo, dále po Gottwaldově cestě k pěchotnímu srubu Zahrada 1,30 2 840 2,0 0,30 ikona pohárek
Moravský sklípek Šatov, vinice starých odrůd, privátní boxy – prohlídka, degustace
2,00 4 174 2,9 1,00 ikona pohárek
Malovaný sklep Šatov – prohlídka
2,15 4 911 3,4 1,00 ikona pohárek
směr Hnanice na znojemskou cestu
3,15 8 379 5,8
po ní zpátky na nádraží Šatov – konec trasy 4,30 12 385 8,7

Zajímavosti trasy

 1. Nádraží Šatov – historické nádraží na trati Znojmo – Šatov – Vídeň
 2. Viniční trať Peklo – viniční trať ve tvaru sedla, kde jsou hrozny vystaveny žáru doslova jako v pekle. Název může být odvozen i od nedalekého Šibeničního vrchu, kde od roku 1497 stávala šibenice, která podle kroniky patřila pouze šatovským a jejích dětem – „Das Galten gehört uns unzerem Kindern.“
 3. Pěchotní srub Zahrada – velké obranné opevnění z roku 1938, plně vybavené, zpřístupněné, pravidelně otevřené. Lze zde zakoupit „Pevnostní víno“. Zrekonstruovalo a provozuje Technické muzeum Brno s Klubem historického vojenství Brno
 4. Morový sloup v Šatově – památka kulturně historické povahy z roku 1697.
 5. Moravský sklípek – s restaurací, terasou, vinařskou stodolou a vinicí starých odrůd a labyrintem podzemních sklepení s privátními boxy na víno. Vynikající kuchyně a vína.
 6. Malovaný sklep – evropský unikát – lidový malíř maloval obrazy přímo na stěny pískovcového sklepa. Pravidelné prohlídky s ochutnávkou vín.
 7. Kostel sv. Martina – na původním gotickém kostele ze 13. století, z něhož se dochovala spodní část věže, stojí barokní stavba z roku 1656. Zajímavá fara u kostela se připomíná již v roce 1220.
 8. Mariánský sloup v Šatově – barokní památka z roku 1712.
 9. Sousoší sv. Jana Nepomuckého v Šatově – ikonografi cky mimořádně bohatá sochařská práce.
 10. Hotel Happy Star – restaurace, vinárna, ubytování, bazén, fi tness, vynikající služby, půjčovna holí ZNOVÍN WALKING.
 11. Kostel sv. Wolfganga – unikátní gotický poutní kostel s románskou kaplí a léčivou studánkou v tajemné obci Hnanice.
 12. Penzion Vinohrad – s restaurací a přilehlými penziony umístěnými v mystickém místě okolo kostela sv. Wolfganga v Hnanicích.
 13. Kaplička sv. Anny – kaplička připomínající matku Panny Marie, svatou Annu, patronku Florencie, Insbrucku a Neapole, jejíž uctívání dosáhlo vrcholu v 15. a 16. století.

Vysvětlivky použitých symbolů

Z - doporučený začátek trasy
ikona pohárek - přibližná doba odpočinku, občerstvení nebo degustace vín na trase

Následující trasa >< Předchozí trasa

Potvrzení
Kliknutím na tlačítko níže potvrzujete,
že je Vám více než 18 let.
Potvrdit