Trasa č. 6 - Paradoxy „železné opony“

Charakteristika trasy

Popis: Po hranicích železné opony aneb rakousko-české pohraničí dnes – hranice, vojenské opevnění, Malovaný sklep, Heiliger Stein, vinice, pomníky, kapličky, pohraniční vesnice z české strany.
Doporučení: Všem, kteří chtějí absolvovat příjemnou procházku téměř z poloviny přímo po česko-rakouské hranici a spojit romantiku i tajemno s nostalgií v zajímavé přírodní scenérii vinic a starobylých pohraničních vesnic. Doporučujeme přijet ať už z české strany nebo rakouské i vlakem z Vídně do Šatova. Vhodné i pro rodiny s dětmi.
Obtížnost: lehká trasa
Charakter trasy: asfaltové cesty, polní cesty

Body trasy čistý čas
chůze (hod)
kroky km doporuč.doba
zdržení (hod.)
začátek trasy – nádraží Šatov
0,00 0 000 0,0
po hlavní cestě okolo bývalé keramičky, vinařská fi rma Znovín – info, bývalá vojenská rota PS, pěchotní srub Zahrada – prohlídka 0,20 1 036 0,7 0,30 symbol pohárku - viz. vysvětliky
Moravský sklípek Šatov – prohlídka, degustace
0,50 2 370 1,6 1,00 symbol pohárku - viz. vysvětliky
Malovaný sklep Šatov – prohlídka
1,10 3 112 2,1 1,00 symbol pohárku - viz. vysvětliky
po hlavní cestě směr Hnanice okolo hotelu Happy Star, dál kolem bývalé roty směr Horecký kopec po žluté – Svatý kámen 3,10 9 997 7,0
po cestě směr Šatov – nádraží (přes viniční trať Peklo) – konec trasy 4,45 16 874 11,8

Zajímavosti trasy

 1. Nádraží Šatov – historické nádraží na trati Znojmo – Šatov – Vídeň
 2. Keramička v Šatově – bývalá – vyhlášenou dlažbu z šatovské keramiky najdete ve městech po celé ČR i v zahraničí.
 3. Znovín Znojmo, a.s. se sídlem v Šatově – hlavní středisko společnosti – sklepy, lahvovna, odbyt, administrativa.
 4. Vojenská rota pohraniční stráže – bývalá
 5. Bývalá cihelna – pozůstatek bývalé cihelny Griebler. Původně zde stávalo více staveb a vysoký komín.
 6. Pěchotní srub Zahrada – velké obranné opevnění z roku 1938, plně vybavené, zpřístupněné, pravidelně otevřené. Lze zde zakoupit „Pevnostní víno“. Zrekonstruovalo a provozuje Technické muzeum Brno s Klubem historického vojenství Brno.
 7. Morový sloup v Šatově – památka kulturně historické povahy z roku 1697.
 8. Moravský sklípek – s restaurací, terasou, vinařskou stodolou a vinicí starých odrůd a labyrintem podzemních sklepení s privátními boxy na víno. Vynikající kuchyně a vína
 9. Malovaný sklep – evropský unikát – lidový malíř maloval obrazy přímo na stěny pískovcového sklepa. Pravidelné prohlídky s ochutnávkou vín.
 10. Kostel sv. Martina – na původním gotickém kostele ze 13. století, z něhož se dochovala spodní část věže, stojí barokní stavba z roku 1656. Zajímavá fara u kostela se připomíná již v roce 1220.
 11. Mariánský sloup v Šatově – barokní památka z roku 1712.
 12. Sousoší sv. Jana Nepomuckého v Šatově – ikonografi cky mimořádně bohatá sochařská práce.
 13. Hotel Happy Star – restaurace, vinárna, ubytování, bazén, fi tness, vynikající služby, půjčovna holí ZNOVÍN WALKING.
 14. Kaplička sv. Urbana – takzvaná zděná poklona se svatým Urbanem – patronem vinařů a výhledem na mystický kostel sv. Wolfganga v Hnanicích.
 15. Kaplička sv. Václava – poklona je zasvěcena sv. Václavovi a symbolizuje svobodu, suverenitu státu a českého národa. Je umístěna na nejkrásnějším místem nad Hnanicemi s výhledem na kostel sv. Wolfganga.
 16. Kaplička sv. Vojtěcha – poklona je zasvěcena sv. Vojtěchovi, jednomu z nejvýznamnějších postav českých dějin, který žil v 10. století a pocházel ze slavného rodu Slavníkovců.
 17. Kaplička sv. Huberta – poklona je zasvěcena patronovi lesníků a myslivců, ale také řezníků, kožešníků, slévačů i matematiků. Dle legendy v 8. století na Velký pátek při lovu sv. Hubert spatřil jelena se zářícími parohy ve tvaru kříže.
 18. Heiliger Stein – Svatý kámen – prastaré kultovní místo se silnými geomantickými zónami, které jsou zde vyznačeny a s nádhernou vyhlídkou na českou stranu a rakouské vinice.
 19. Bývalý hraniční přechod Hnanice
 20. Kaplička sv. Barbory – na hranici s Rakouskem blízko Urlaubsmarter stojí kaplička patronky horníků, zedníků, kovářů a dělostřelců. Barbora žila během 3. století v Turecku a vlastní otec ji sťal mečem za to, že přijala křesťanskou víru.
 21. Viniční trať Peklo – viniční trať ve tvaru sedla, kde jsou hrozny vystaveny žáru doslova jako v pekle. Název může být odvozen i od nedalekého Šibeničního vrchu, kde od roku 1497 stávala šibenice.

Vysvětlivky použitých symbolů

Z - doporučený začátek trasy
symbol pohárku - viz. vysvětliky - přibližná doba odpočinku, občerstvení nebo degustace vín na trase

< Předchozí trasaNásledující trasa >

Potvrzení
Kliknutím na tlačítko níže potvrzujete,
že je Vám více než 18 let.
Potvrdit