Hledat Košík0 Rychlá Účet
CZ
SK EN
Menu
Tematická řada

Ještěrka zelená

Tematická řada Ještěrka zelená
Vzácná ještěrka je známkou ekologicky čisté krajiny.
Ještěrka zelená

Symbol netknuté
přírody

Co se to tam mihlo? No, to je přece ještěrka zelená! Setkání se vzácnou ještěrkou patří mezi mimořádné zážitky spojené s návštěvou Znojemska a oblastí v okolí Národního parku Podyjí.

Ještěrka zelená, latinsky Lacerta viridis, je bohužel dnes už kriticky ohroženým druhem. Vyhřívá se na skalkách ve vinicích, které jsou na místech nejméně zasažených zemědělskou činností, kde příroda je divoká a pěstování révy podléhá té nejpřísnější ohleduplnosti. Proto se tento výrazně zelený tvoreček stal symbolem řady přívlastkových vín z vybraných vinic, které dennodenně střeží.

Navštivte Národní park Podyjí, vinici Šobes a její okolí. Ještěrku zelenou nepřehlédnete, pohybuje se i v těsné blízkosti našeho stánku na Šobesu, který je otevřen přes jaro, léto a část podzimu. Můžete si tak sednout se sklenkou vína a pozorovat pobíhající ještěrky. Jak poznáte ještěrku zelenou? Především podle toho, že je opravdu zelená, bez legrace, zdobí ji výrazná smaragdová barva. Samečky v době páření i tyrkysový „nákrčník“. Ještěrky jsou navíc poměrně veliké, dorůstají se délky až 40 centimetrů.

Tematická řada Ještěrka zelená Tematická řada Ještěrka zelená
Jako smaragdy pobíhající po vinici
Tematická řada Ještěrka zelená

Jaká vína zdobí?

Ještěrka zelená zdobí společně s ledňáčkem a rosničkou naši speciální kolekci přívlastkových vín. Vína s ještěrkou pochází z viničních tratí, kde ještěrky skutečně spokojeně žijí. Jsou to místa s nejvyššími průměrnými teplotami v České republice.

Nejen vyšší teploty, ale i vhodné rulové podloží jsou ideální pro výskyt teplomilné ještěrky. Na těchto tratích se daří například Tramínu červenému, Rulandskému bílému nebo Sauvignonu. Vyzkoušejte tato výjimečná vína a nezapomeňte se přijet na ještěrku přímo podívat do našich vinohradů. Budeme moc rádi.

Navštivte naše stánky u vinohradů

Naše stánky naleznete v místech, kde ještěrky zelené pobíhají. Jeden stojí přímo na Šobesu, druhý v Havraníkách. Můžete zde ochutnat skvělá vína z naší produkce. Otevřeno máme v jarních a letních měsících. Vinohrady však můžete navštívit po celý rok.
6. 4. - 31. 5.
2024
víkendy a svátky
od 9.00 do 18.00
1. 6. - 30. 9.
2024
každý den
od 9.00 do 18.00
Tematická řada Ještěrka zelená

Zpříjemněte si okamžiky
chutí našich vín

Tematická řada Ještěrka zelená
Potvrzení
Kliknutím na tlačítko níže potvrzujete,
že je Vám více než 18 let.
Potvrdit