Hledat Košík0 Rychlá Účet
CZ
SK EN
Menu

Viniční trať Dívčí vrch

Vinařská oblast Morava, Vinařská podoblast znojemská, Vinařská obec Strachotice a Slup, Viniční trať Dívčí vrch.

Dívčí vrch se nachází pod Znojmem v blízkosti rakouských hranic. Ze Znojma k viniční trati se lze dopravit přes obce Vrbovec nebo Dyjákovičky anebo Hnízdo. Vinice se nachází v komplexu vinic u viničních tratí Šác a Lampelberg. A aby to nebylo tak jednoduché, část viniční tratě patří do katastru vinařských obcí Slup a část do Strachotic.

569

Obě vesničky mají starou vinařskou historii. Slup (ve středověku zvaná Čule) je známá národní technickou
památkou – vodním mlýnem a již 700 let starým mlýnským náhonem, pokračující sem ze sousedních Strachotic a Micmanic.

V roce 1392 působil ve Slupi farář mistr Jan ze Štěkna, předchůdce Jana Husa. Ke Strachoticím patří i významná přírodní památka Ječmeniště, která je v těsné blízkosti právě viničních tratí Lampelberg a Dívčí vrch. Jsou zde zbytky teplomilných rostlin stepního charakteru, dále vzácná mandloň nízká ale i kosatec nízký, třezalka ozdobná nebo pampeliška pozdní.

Průměrné roční srážky na této vinici jsou 529 mm, průměrná roční teplota je 9,1° C, pH půdy 7,2, tedy slabě alkalická jílovito-hlinitá půda. Nadmořská výška 212–236 metrů nad mořem, svažitost 3–8 %, převažující expozice – jižní. Geologický původ – jemné křemenné písky a štěrkopísky Karpatské předhlubně. Nyní je zde vysázeno 52 ha asi desetiletých vinic. Celá vinice i s pozemky je ve vlastnictví dceřiné společnosti Znovínu Znojmo – Vinice Znovín, s.r.o.

Hlavní odrůdy této vysoce kvalitní a nádherné viniční tratě jsou Ryzlink rýnský, Chardonnay, Rulandské
modré
a Cabernet Sauvignon. Dále jsou zde vysazeny odrůdy Sauvignon, Tramín a Rulandské šedé.

Z této viniční tratě Vám budeme postupně uvolňovat vína z ročníku 2011, a to v celém sortimentu. Několik let totiž Znovín Znojmo zpracovával hrozny jen z části této vinice. Máme se všichni na co těšit. Tuto vinici navštívíme v letošním roce v rámci 12. ročníku „Jarního putování po vinicích Znojemska“. Kategorie viniční tratě je I. – tedy nejlepší.

Informace pro účastníky Putování po vinicích 2022 zavřít
Nabídka vín Putování po vinicích 2022 zavřít
Potvrzení
Kliknutím na tlačítko níže potvrzujete,
že je Vám více než 18 let.
Potvrdit