Hledat Košík0 Rychlá Účet
CZ
SK EN
Menu
Tematická řada

Ledňáček říční

Tematická řada Ledňáček říční
Když budete mít štěstí, taky jej zahlédnete v blízkosti řeky Dyje v samém srdci NP Podyjí.
Ledňáček říční

Symbol čistoty
a věrnosti

Zahlédnete jej, jak se pohupuje na větvičce vrby, jak shlíží do vody, kam se střemhlav spouští za rybkou. Loví v hloubce 25 cm, ale i 1 metr pod hladinou vody. Náš ledňáček hnízdí v norách břehů řek 40–100 cm hlubokých, a to i u řeky Dyje, Svratky a dalších toků. V průměru se dožívá 7 let, je symbolem čistých potoků a také symbolem manželské věrnosti. Ten, kterého potkáte u nás na Znojemsku, je jediný z 93 druhů ledňáčků, který žije v létě tak vysoko na severu.

Ledňáček říční, neboli Alcedo atthis, není jen symbolem věrnosti, ale také ryzí čistoty vod a symbolizuje i způsob čisté výroby vína. A jak taková výroba probíhá? Nejdříve zchladíme rozemleté hrozny na 4 °C po dobu několika dnů. Tomuto procesu se říká cryomacerace. Poté hrozny lisujeme, šťávu odkalíme a necháme kvasit. To vše čistě a za studena. Výsledek stojí za to.

Tematická řada Ledňáček říční Tematická řada Ledňáček říční
Létající drahokam jižní Moravy
Tematická řada Ledňáček říční

Jaká vína zdobí?

Ještě jednu zajímavost byste neměli minout. V případě, že na území ledňáčka vnikne konkurent, začne pomalu kývat skloněnou hlavou ze strany na stranu a roztahovat křídla. Ačkoliv k soubojům dochází zřídka a bez zranění, je lepší mu nekonkurovat, sednout si tiše se sklenkou vína, zavřít oči, relaxovat a nechat si o krásné přírodě, kterou ledňáček prolítává, zdát.

Pro odpočinkové chvíle v pohodlí domova nebo i k příjemné konverzaci s přáteli jsme vytvořili speciální řadu svěžích vín z odrůd Veltlínské zelené, Sylvánské zelené a Semillon. Etikety těchto ovocných a hravých vín, která mají většinou nižší zbytkový cukr, zdobí letící ledňáček.

Pokud chcete ledňáčka zahlédnout na vlastní oči, objevujte nedotčenou přírodu Národního parku Podyjí, kde se nachází i některé naše vinohrady. U několik z nich máme i ochutnávkové stánky, kde se můžete osvěžit znovínskými víny a tiše poslouchat šumění přírody.

Navštivte naše stánky u vinohradů

Naše stánky naleznete v místech, kde se objevují ledňáčci. Jeden stojí i přímo na Šobesu, v meandru řeky Dyje. Můžete zde ochutnat skvělá vína z naší produkce. Otevřeno máme v jarních a letních měsících. Vinohrady však můžete navštívit po celý rok.
6. 4. - 31. 5.
2024
víkendy a svátky
od 9.00 do 18.00
1. 6. - 30. 9.
2024
každý den
od 9.00 do 18.00
Tematická řada Ledňáček říční

Zpříjemněte si okamžiky
chutí našich vín

Tematická řada Ledňáček říční
Potvrzení
Kliknutím na tlačítko níže potvrzujete,
že je Vám více než 18 let.
Potvrdit