Hledat Košík0 Rychlá Účet
CZ
SK EN
Menu

Viniční trati Weinperky

Znovín 10. 5. 2013 zakoupil 47,6 ha nově vysázených vinic na historické viniční trati Weinperky u Miroslavi!

826

Vinice Weinperky a.s. se stala již třetí dceřinou společností Znovínu. Tyto společnosti jsou zaměřeny na pěstování révy vinné. V roce 2011 Znovín zakoupil rozsáhlé vinice na Hustopečsku (přes 250 ha), které jsou součástí dceřiné společnosti Vinice Hustopeče s.r.o. Druhou společností je Vinice Znovín s.r.o. obhospodařující na Znojemsku viniční trať Dívčí vrch (přes 50 ha). Společně s vinicí Šobes a vinicí Staré vinice v Havraníkách má Znovín dnes již 385 ha vlastních vinic. Nákupem téměř 50 ha skvělých nově osázených vinic na náhorní plošině viniční tratě Weinperky Znovín posiluje jistotu vlastních kvalitních viničních tratí, tedy surovinovou základnu.
Viniční trať Weinperky se nachází na kupovitém kopci na okraji Miroslavi. Miroslav je městečko asi 15 km severně od Znojma. Přes Miroslav vede i cyklostezka.

Vinici Weinperky uvidíte z hlavní silnice po levé straně, když pojedete ze Znojma do Brna. Nelze ji přehlédnout, vystupuje jako hora Říp. Staré slovanské městečko Miroslav patřilo ve 13. století českému králi Přemyslu Otakarovi I., který již tehdy v roce 1222 potvrdil zdejší vinný desátek rajhradskému klášteru. Citujeme: „Otakarus rex, et Constantia regina Boemiae, confirmant possessionem vineao in Miroslaus Rayhradensi monasterio.“

Weinperky jsou geologicky tvořeny granulitickými svory a amfibolity Českého masívu. Překryty jsou místy sprašemi a písečnými sedimenty mořského původu. Průměrná roční teplota je 8,7 °C, roční srážky 495 mm, nadmořská výška 230-300 metrů nad mořem, pH 7,6, půda – černozem – karbonátová s 15% štěrkovitého skeletu. Převažující expozice je východní a jihovýchodní. Na vrcholu kopce je chráněná oblast „Markův kopec“ se vzácnou květenou i ptactvem.

Jsou zde hlavně vysázeny tyto odrůdy – Müller Thurgau, Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Frankovka, Dornfelder, Kerner, Tramín červený, Modrý Portugal, Muškát moravský, Sylvánské zelené, Chardonnay a Irsai Oliver.

Z vinařských tratí Weinperky pochází i absolutní šampion Grand Prix Vinex 2002 – Veltlínské zelené výběr z hroznů, ročník 2000 a další výborná vína.

Kategorie viniční tratě je I. – tedy nejlepší.

 

Speciální kolekce a unikátní vína zavřít
Akční nabídka zavřít
Potvrzení
Kliknutím na tlačítko níže potvrzujete,
že je Vám více než 18 let.
Potvrdit